2018 - Parafia pw. Edyty Stein

Przejdź do treści

2018

Galeria
2018.12.24 Pasterka
Przed pasterkowe widowisko refleksyjne w formie pięknego musicalu poświęcone było żywej obecności aniołów w naszym życiu. Wyraziście i jednoznacznie wybrzmiało przesłanie nocnego misterium, że „Anioły są wśród nas! Spotykasz je każdego dnia! Ich twarz wygląda jakby znajomo! Rozejrzyj się! Rozpoznasz je!”
2018.10.13 Koncert muzyki żydowskiej
Lublinieckie obchody dziesięciolecia nadania naszemu miastu patronatu u Boga św.Edyty Stein, zakończyły się koncertem muzyki żydowskiej w steblowskim kościele, który jest szczególnym miejscem kultu świętej Żydówki. Grupa muzyczna ETNOS ENSEMBLE dała popis prawdziwej wirtuozi, wykonując muzykę etniczną, nie tylko żydowską. W tym roku trasa biegła przez ziemię kujawsko - pomorską, obejmując swym zasięgiem takie miejsca historyczne i turystyczne jak: Bydgoszcz, Toruń, Chełmno, Grudziądz, Malbork, Biskupin, Koronowo i inne mniejsze miejsca pielgrzymkowe jak: Byszewo czy Górka Klasztorna.
2018.09.17 Bory Tucholskie
Tradycyjnie, jak co roku we wrześniu, wraz z księdzem A. Zającem, grupa parafian wyruszyła na pielgrzymi szlak po Polsce, by nawiedzić krainy niezbyt odległe, jednak nieznane. W tym roku trasa biegła przez ziemię kujawsko - pomorską, obejmując swym zasięgiem takie miejsca historyczne i turystyczne jak: Bydgoszcz, Toruń, Chełmno, Grudziądz, Malbork, Biskupin, Koronowo i inne mniejsze miejsca pielgrzymkowe jak: Byszewo czy Górka Klasztorna.
2018.09.09 Parafialne Dożynki
Dożynki. Nasz chleb codzienny niesiemy Ci w darze.
2018.09.08 Śluby Wieczyste Bartosza Koślika
W Święto Narodzenia NMP, nasz parafianin Bartosz Koślik, w Seminarium Duchownym Ojców Oblatów w Obrze, złożył śluby wieczyste na ręce Ojca Prowincjała Pawła Zająca.
2018.09.03 Witaj szkoło
Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019
2018.09.01 Życie jest podróżą
Życie jest podróżą. 23 sierpnia do 1 września odbyła się parafialna wycieczka do Słowenii i na Istrię.
2018.08.16 Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.
W czwartek 16 sierpnia wyruszyła z kościoła katedralnego ślubowana Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Także w tym roku do Pielgrzymki dołączyła osobna grupa lubliniecka.
2018.08.12 SHALOM ALECHEM
9 i 12 sierpnia nasze miasto i Parafia świętowały narodziny dla nieba i 10-lecie patronatu dla Lublińca św. Teresy Benedykty od Krzyża. W sam dzień męczeńskiej śmierci św. Edyty Stein, czyli 9 sierpnia, miała miejsce w naszej świątyni uroczysta celebracja, której w asyście kilkunastu kapłanów przewodniczył ks. biskup ordynariusz gliwicki Jan Kopiec.
W niedzielę 12 sierpnia, w odpust parafialny, kazanie głosił o. Janusz Snarski OMI. On też przewodniczył sumie odpustowej.
2018.08.05 Wakacje z Bogiem
Od niedzieli 29 lipca do niedzieli 5 sierpnia 50 osobowa grupa dzieci i młodzieży przebywała na parafialnych Wakacjach z Bogiem w Krasnobrodzie na Roztoczu.
2018.07.14 Pielgrzymko-wycieczka do Gruzji
W dniach 3-14 lipca odbyła się parafialna pielgrzymko-wycieczka do Gruzji i Armenii.
2018.06.21 Warszawa - po śladach historii, świętości i współczesności
W dniach 18-21 odbyła się parafialna pielgrzymko-wycieczka do Warszawy. W programie m.in. Niepokalanów, Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie, Stare Miasto, grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Powązki, Muzeum Powstania Warszawskiego, Parlament, Teatr Muzyczny „Roma”.
2018.06.09 Uroczystość Posłania Misyjnego
Niezwykła i niecodzienna uroczystość Posłania Misyjnego misjonarki świeckiej Krystyny Surmy, odbyła się na Mszy św. w sobotę 9 czerwca. Ksiądz bp ordynariusz gliwicki Jan Kopiec wręczył naszej parafiance krzyż misyjny i udzielił błogosławieństwa na wyjazd i pracę misyjną w Afryce (Kenia).
2018.06.02 Bieg Kwietny
Dla upamiętnienia 39 rocznicy I-szej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, zorganizowano w dniach 1-2.06.2018 w sąsiednich Lasowicach, jubileuszowy, bo już 10-ty bieg 24-godzinny. Jak zwykle trasę tworzyła pętla o długości 1352m. Zwycięzcą został zawodnik, który pokonał najwięcej okrążeń. Nazwa biegu kwietnego wzięła się z licznie sypanych kwiatów na trasie przejazdu Ojca Świętego, w czasie I-szej pielgrzymki do Polski w roku 1979.
Wielką zaletą tego biegu jest jego dostępność dla wszystkich, zarówno dla najmłodszych jak i najstarszych, dla wytrawnych biegaczy jak i dla tych co mają problemy z poruszaniem się. Najmłodszymi zawodnikami były dzieci w wózkach, które przy pomocy mamy lub taty dzielnie pokonywały kolejne okrążenia. Najstarszym zawodnikiem-zawodniczką była pani – rok urodzenia 1930 (wielki szacunek i gratulacje). Budujący był również widok, gdy razem małżonkowie, jak również całe rodziny z dziećmi uczestniczyły w tym biegowym święcie.
Łącznie w tegorocznym biegu uczestniczyło 375 zawodników. Tegorocznym zwycięzcą został zawodnik z pobliskiego Sierakowa Śląskiego, pokonując 153 okrążenia, co dało łącznie imponujący dystans 206km 856m. Wynikiem tym zwycięzca ustanowił nowy rekord biegu, pokonując poprzedni z roku 2016 z wynikiem 201km 448m. Również rekordowa ilość zawodników, bo aż 33 biegaczy pokonało dystans powyżej 100km, natomiast 162 zawodników pokonało minimum 27 okrążeń, co uprawniało do uzyskania certyfikatu uczestnictwa oraz okolicznościowego medalu.
Jak co roku również nasi steblowscy biegacze uczestniczyli w tym 24 godzinnym maratonie. Co prawda nasza reprezentacja tego roku była nieco skromniejsza, niemniej nasza parafianka pani Karina Kąpała uzyskała świetny wynik 56 km 784 m, co dało Jej 30 miejsce wśród kobiet i 7 miejsce w swojej kategorii wiekowej (gratulacje).
Wielkie podziękowania należą się mieszkańcom Lisowic za gościnność oraz troskę o biegaczy, wystawiając przy swoich posesjach pojemniki z wodą, aby w upale biegacze mogli nieco schłodzić swój organizm.
Do spotkania za rok w Lisowicach.
2018.05.31 Uroczystość Bożego Ciała
Bliskość Boga w Eucharystii przywraca nam życie, jego radość i pokój wewnętrzny. Dzisiaj szczególnie potrzebujemy bliskości Boga, właśnie takiej, jakiej doświadczamy w Eucharystii.
2018.05.24 Międzynarodowy Dzień Strażaka
Dnia 24.05.2018 r. odbyły się uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka. Spotkanie było okazją do wspólnego świętowania i sposobnością do wręczenia wyróżnień, awansów oraz podsumowania ostatnich miesięcy w działalności straży pożarnej.
Dokonano wręczenia odznaczeń i awansów do wyższych stopni służbowych dla strażaków, medalami wyróżniono także osoby działające na rzecz ochrony przeciwpożarowej w powiecie lublinieckim. Złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” został odznaczony ksiądz prałat Antoni Zając – wieloletni duszpasterz lublinieckich strażaków.
2018.05.16 W objęciach Bożego Miłosierdzia
16 maja dzieci komunijne wraz z rodzicami odbyły dziękczynną pielgrzymkę do sanktuariów Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach. Była więc dziękczynna Eucharystia i koronka w bazylice. Było zwiedzanie tych niezwykłych miejsc. Był też czas wolny, smaczne lody i ciasteczka , no i wiele radości…
2018.05.13 Nabożeństwo fatimskie
13 maja rozpoczęliśmy cykl naszych fatimskich nabożeństw, które będą nas gromadzić przy Niepokalanym Sercu Maryi aż do października. Serce się cieszy widokiem rozmodlonych, którzy z ufnością i różańcem w ręku, wsłuchują się w głos objawień fatimskich.
2018.05.06 Msza o blogoslawieństwo św. Krzysztofa
6 maja celebrowana była w naszym kościele Eucharystia o błogosławieństwo Boże, opiekę Matki Bożej i św. Krzysztofa, z prośbą o bezpieczny sezon w intencji motocyklistów z okręgu lublinieckiego i ich rodzin.
2018.05.06 Uroczystość Pierwszej Komunii Św
Myśl przewodnia tegorocznej I Komunii św. koncentrowała się wokół Osoby Ducha Św. Dzieci uczestniczyły w ważnych wydarzeniach z historii zbawienia.” Najpierw widzieliśmy Pana Jezusa posyłającego uczniów na cały świat. Więc i my poszliśmy w świat chwaląc Boga. Ale jak to w życiu bywa, nie wszystko jest piękne. Dzieci atakował szatan i jego demony, próbując oderwać je od Boga. Gdy siedzieliśmy w Wieczerniku przyszedł Duch Święty i obdarzył nas darami i swoją mocą, co symbolizowały płonące ogniki. A potem wszyscy słyszeliśmy ważne słowa powtarzane w każdej Mszy św.: „Uświęć te dary mocą Twojego Ducha…” Tak przygotowane uroczystą celebracją Mszy św. dzieci mogły przyjąć po raz pierwszy w życiu Świętą Hostię – Ciało samego Boga.
2018.03.01 Z pracy misyjnej ojca Krzysztofa na Madagaskarze
„Na Madagaskarze chrześcijan jest prawie 60%. Społeczeństwo jest ubogie, więc działalność misjonarzy jest tam odbierana z wielkim entuzjazmem. Budowa studni, szkół czy ośrodków zdrowia to dla nich wielka pomoc i najlepsza ewangelizacja”- pisze w „Misyjnych drogach” nasz parafianin ojciec Krzysztof Koślik OMI. Dziękujemy za kolejne wymowne zdjęcia z Twojej Ojcze, pełnej poświęcenia pracy misyjnej. Pamiętamy w modlitwie. Prosimy o Boże błogosławieństwo, bezpieczeństwo i zdrowie dla Ciebie.
2018.02.02 Święto Ofiarowania Pańskiego
W Święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Boskiej Gromnicznej, dzieci przed komunijne przyjęły z rąk rodziców świece z światłem Chrystusa. To kolejny krok w drodze do Jezusowego ołtarza i pełnego zjednoczenia z Bogiem w Komunii Świętej.
2018.01.27 Ministrancki Turniej
27 stycznia odbył się II Ministrancki Turniej gry FIFA 17 na Play Station 3. W turnieju wzięło udział 19 ministrantów oraz 5 przyjaciół. Po rozegranych ponad 70 meczach, drugi raz najlepszym okazał się Dominik Mrozek, a drużynowo wygrali Lukas, Konrad i Dominik Mrozek.
2018.01.21 Parafialno - rodzinne kolędowanie
Tegoroczne parafialno- rodzinne kolędowanie było dedykowane wszystkim babciom i dziadkom. W radosnej i pełnej pokoju atmosferze, nasi młodzi parafianie, wielbili Boże Dzieciątko pięknym śpiewem i muzykowaniem.
2018.01.13 Próba Generalna
Porywający, pełen emocji Koncert Kolęd i Pastorałek. Artyści rozpalili do żaru serca uczestników . Zespół Próba Generalna powstał dzięki „szaleństwu” kilku pozytywnie zakręconych osób. Skład to: Martyna, Marta, Maria, Marek, Mateusz, Mateusz, Kuba, Karol.
Mieli zagrać tylko raz, grają nałogowo. Zespół wystąpił podczas II edycji kampanii Twoje TAK ma znaczenie, na Bulwarze Grotowskiego i 6 listopada podczas II debaty na temat transplantacji.
2018.01.07 Gospelsi
W niedzielę Chrztu Pańskiego, lubliniecki zespół Gospelsi, ubogacił liturgię dwóch Mszy św. w naszym kościele. Przepiękny wokal, muzyka i teksty kolęd wykonane były z wielkim artyzmem i mocnym przesłaniem, które poruszyło nasze serca. Gospelsi SA zespołem działającym przy lublinieckim MDKu. Zespół prowadzą Artur Tekieli i Karolina Wieczorek. Gospel to rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej, która ma swój początek w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki.
2018.01.06 W królewskim orszaku
„Bóg jest dla wszystkich” – pod takim hasłem odbywały się tegoroczne orszaki Trzech Króli. Także mieszkańcy naszego miasta wraz z Mędrcami zmierzali do stajenki, żeby oddać pokłon Dzieciątku i złożyć symboliczne dary. Orszak jest świętowaniem tajemnicy objawienia Bożego, które dotyczy wszystkich ludzi. Ta uroczystość ma wymiar powszechny, bo są Trzej Królowie, którzy reprezentują wszystkie narody świata. Udział w orszaku był wyznaniem, że cieszymy się z obecności Jezusa w każdym wymiarze naszego życia.
Wróć do spisu treści