2017 - Parafia pw. Edyty Stein

Przejdź do treści

2017

Galeria
2017.12.24 Misterium i Pasterka
2017.12.24 Misterium „Światłość w człowieczych mrokach” i Pasterka
„W nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci
i ciemność jej nie ogarnęła”. Te słowa Prologu Janowego były kanwą przesłania, które w sposób nowatorski i symboliczny przekazano nam w przed plasterkowym refleksyjnym widowisku.
2017.12.22 Roraty ze świętym Józefem
2017.12.22 Roraty ze świętym Józefem
Jak co roku pierwsze roraty rozpoczęły się uroczystym wręczeniem światełek adwentowych, czyli roratnich lampionów, dzieciom przed komunijnym. Zakończenie rorat, to wielki finał, zebranie prac plastycznych, rozstrzygnięcie konkursu i pamiątki- upominki dla wszystkich.
2017.12.08 Niepokalane Poczęcie NMP
2017.12.08 Niepokalane Poczęcie NMP
Dla naszej parafii ten dzień to zawsze „ trzy w jednym”. Po pierwsze: rocznica konsekracji (26) i uroczyste dziękczynienie Bogu za możliwość wybudowania kościoła. Po drugie: Święto patronalne Dzieci Maryi, a więc medaliki, ślubowanie i wspólna agapa. Po trzecie: Wręczenie cudownego medalika Niepokalanej, przez rodziców ,dzieciom komunijnym.
2017.12.06 Mikołaj
2017.12.06 Mikołaj
Na Śląsku zawsze się mówiło: „ Kto chętnie daje, temu Pon Bóg pszaje”. Dziękujemy Ci święty Mikołaju za przykład prawdziwej, serdecznej dobroci. Ty nas uczysz, że dobroć i radość idą w parze, a kto daje, ten jeszcze więcej zyskuje.
- uroczysta procesja z relikwiami świętych, podczas której odbędzie sięmodlitwa różańcowa
Zakończenie: Parafia Św. Sanisława Kostki
- modlitwa uwielbienia
- błogosławieństwo i uczczenie relikwii świętych
2017.10.31 V Orszak Świętych
2017.10.31 V Orszak Świętych
Początek godz. 18.15 w Parafii Św. Mikołaja
- wyprowadzenie relikwi
- uroczysta procesja z relikwiami świętych, podczas której odbędzie sięmodlitwa różańcowa
Zakończenie: Parafia Św. Sanisława Kostki
- modlitwa uwielbienia
- błogosławieństwo i uczczenie relikwii świętych
2017.10.01 Madagaskar w Steblowie
Najpierw w piątek na Mszy szkolnej O.Krzysztof Koślik wyświetlał film i opowiadał młodym o swojej pracy na Madagaskarze. Następnie w niedzielę pierwszego października nasz misjonarz głosił Słowo Boże na Mszach Świętych i przejmująco opowiadał o misyjnym posłannictwie wśród Malgaszy. Na koniec zbierał ofiary na wsparcie duszpasterstwa Misjonarzy Oblatów na Madagaskarze.
2017.09.17 Pielgrzymka po sanktuariach Roztocza
W czasach, gdy świat stał się globalną wioską, a dalekie podróże są ogólnie dostępne, często orientujemy się, że to co bliskie i nie mniej ciekawe, jest nam bliżej nieznane.
Dlatego z nieukrywaną radością, grupa parafian, wyruszyła 17 września 2017r. na polskie Roztocze, by poznać historię tamtych okolic, nacieszyć się pięknymi zabytkami, wyciszyć się na łonie Roztoczańskiego Parku Narodowego
2017.08.09 Uroczystość św.Teresy Benedykty od Krzyża
2017.08.09 Uroczystość św. Teresy Benedykty od Krzyża
Uroczystość św.Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy, patronki miasta Lublińca, w 75. rocznicę jej narodzin dla nieba, została odprawiona w naszym kościele Msza św. w intencji wszystkich mieszkańców naszego miasta, którą celebrował biskup ordynariusz gliwicki Jan Kopiec.
2017.08.06 Odpust Parafialny
W niedzielę 6 sierpnia świętowaliśmy doroczny Odpust Parafialny ku czci św. Teresy Benedykty od Krzyża. O. Arkadiusz Sędzielowski OMI, kaznodzieja odpustowy i sumiasta, w pięknym słowie przypomniał osobę św. Edyty Stein i ukazał Jej życiową drogę ku Górze Przemienienia.
2017.07.29 Rumunia i Morze Czarne.
W dniach od 19 do 29 lipca 2017 roku odbyła się kolejna, organizowana z inspiracji księdza proboszcza Antoniego Zająca, pielgrzymko-wycieczka zagraniczna. Uczestnicy wyjazdu, w ilości 59, dotarli tym razem poprzez Słowację i Węgry do Rumunii, a w niej w okolice Konstancy (rum. Constan?a) nad Morzem Czarnym. Tu, w ciągu 3 dni, w nadmorskiej miejscowości Eforie, pozwolili sobie na trzydniowy odpoczynek. Bardzo potrzebny, po długiej, liczącej prawie 2000 km. podróży, a przed drogą powrotną, o zbliżonej przecież długości. Podobnie jak w przypadku poprzednich pielgrzymek, tak i ta, była wynikiem współpracy z młodym, a już znakomitym, znawcą szlaków turystycznych Europy i nie tylko, Michałem Szczepurkiem z Katowic. Tym razem zaoferował on lublinieckim pielgrzymom możliwości organizacyjne własnego Biura Podróży TORTUGA.
2017.07.16 Wakacje z Bogiem
Od niedzieli 9 lipca do niedzieli 16 lipca 50 osobowa grupa dzieci i młodzieży przebywała na parafialnych Wakacjach z Bogiem w Wisełce nad Bałtykiem.
2017.07.02 Pielgrzymka do Lubecka
W niedzielę 2 lipca odbyła się tradycyjna, ślubowana pielgrzymka mieszkańców Lublińca do Sanktuarium Matki Bożej Lubeckiej.
2017.05.27 Pielgrzymka do Ziemi Świętej
W sobotę 27 maja rozpoczęła się trzecia parafialna pielgrzymka do Ziemi Świętej.
2017.05.18 Pielgrzymko wycieczka na Podhale
Od 15 do 18 maja odbyła się pielgrzymko wycieczka na Podhale z pobytem w Chochołowie. Pielgrzymka miała związek z Rokiem św. Brata Alberta (Kalatówki) i 100. Rocznicą Objawień Fatimskich (Krzeptówki).
2017.05.13 Nabożeństwo Fatimskie
W sobotni wieczór 13 maja 2017r. tłum wiernych wypełnił steblowską świątynię. W czasie Nabożeństwa Fatimskiego miało miejsce podjęcie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po błogosławieństwie lurdskim, z zapalonymi lampionami, odmawialiśmy różaniec fatimski, idąc w procesji światła, do groty Maryjnej, gdzie na koniec odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski. Ufamy, że Wielki Jubileusz 100-lecia Objawień Fatimskich ułatwi nam głębsze zrozumienie fatimskiego przesłania o pokucie, modlitwie (różańcu) i wynagrodzeniu.
2017.05.07 Uroczystość I Komunii św
Tegoroczny dzień I Komunii św. celebrowaliśmy w oprawie jubileuszu 100-lecia Objawień Fatimskich. Dzieci po przejściu przez „tunel czasu” znalazły się w Fatimie, w dniu ostatniego objawienia 13 października 1917 r. Na Cova de Iria był już stutysięczny tłum, który w deszczu oczekiwał na zapowiedziany cud. Niebawem przyszły dzieci fatimskie : Hiacynta, Łucja i Franciszek. Za chwilę ukazała im się Maryja.
Nasze dzieci dołączyły do modlitwy i śpiewały wielbiąc Matkę Najświętszą. A potem… potem wydarzył się prawdziwy cud, słońce, które wyszło zza gęstych chmur zaczęło wirować po całym niebie w towarzystwie różno kolorowych blasków. Tłum upadł na kolana i wołał: „To cud prawdziwy, znak od Boga”. Po powrocie przez „tunel” dzieci skierowały do wszystkich przesłanie, wyrażone słowami piosenki- „Słońce niech wschodzi tam gdzie ty. Ktoś przez ciebie drogę znajdzie poprzez ciemne mgły. Słońce niech wschodzi tam, gdzie ty.”
A potem przyszła już chwila najważniejsza i oczekiwana – przyjęcie do serca Pana Jezusa, którego Biblia nazywa Słońcem Sprawiedliwości.
2017.04.14 Nauczyciel Miłosierdzia
Wieloletnia tradycją jest u nas przygotowanie wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej przez młodzież. Tym razem w tle rozważań o miłosiernej miłości, oglądaliśmy sceny z życia św. Brata Alberta Chmielowskiego. Najpierw jako powstańca, potem artysty malarza i wreszcie zakonnika, który pochylał się nad wieloraką ludzką biedą materialną i moralną.
2017.03.28 Bierzmowanie
We wtorek 28 marca, w kościele św. Mikołaja grupa naszej młodzieży przyjęła sakrament bierzmowania z rąk ks. prałata Grzegorza Skopa.
2017.02.05 Pozdrowienia z Madagaskaru
Nasz parafianin ojciec Krzysztof Koślik OMI wraz z pozdrowieniami przesyła nam kolejne zdjęcia ze swojej służby na Madagaskarze. Jesteśmy z Tobą, drogi Ojcze, wspieramy Cię modlitwą i czekamy na Twój pierwszy urlop. Na pewno będziesz miał nam wiele do powiedzenia. Do zobaczenia w Lublińcu!
2017.02.02 Świętowanie Ofiarowania Pańskiego
Chwile pełne światła. Tak można mówić o świętowaniu Ofiarowania Pańskiego 2 lutego.
Święcenie gromnic i wręczenie świec dzieciom komunijnym było przypomnieniem, że prawdziwą Światłością świata jest Chrystus Pan. My zaś jesteśmy na ziemi Jego światłem, aby ludzie widzieli dobre czyny w nas i chwalili Ojca, Który w niebie jest. Przyjęcie błogosławieństwa św. Błażeja jest wyznaniem wiary w Boga, Który ma moc uwalniania nas od choroby i wszelkiego zła.
2017.01.15 Krzesany z 9-SIŁ śpiewa góralskie kolędy
Już po raz drugi nasza parafia gościła folklorystyczny zespół Krzesany z Cichego. Po Mszy św. w oprawie muzyki góralskiej, świąteczne kolędowanie wzmocnił jeszcze zespół 9SIŁ, który składa się z utytułowanych pasjonatów góralskiej muzyki i kultury. Melodie grane przez dziadów i pradziadów to nieodłączny element ich muzykowania. Gdy dodać do tego góralską gwarę, piękne stroje oraz żywiołowy temperament, to powstało niezwykłe sceniczne widowisko, w którym były widoczne barwne elementy historii i tradycji Podtatrza z eksplozjami radości ze śpiewania tego, co buduję naszą polską i religijną tożsamość.
2017.01.08 Parafialne kolędowanie
8 stycznia, w niedzielne popołudnie, steblowianie przeżywali swoje parafialno-rodzinne kolędowanie. Radosny i ciepły klimat świąteczno-Bożonarodzeniowy udzielał się wszystkim, zarówno słuchaczom, jak i wykonawcom. Kolędy i pastorałki wybrzmiewały na różne sposoby. Wykonawcami byli: Chór parafialny, NuTka-E, Grupa Młodzieżowa, rodziny, dzieci, oraz osoby indywidualne.
2017.01.06 IV Lubliniecki Orszak Trzech Króli
„Pozytywna interpretacja zjawiska optycznego, jakim było ukazanie się gwiazdy, wymagała od Mędrców nie tylko wiedzy, ale również pokory. Człowiek pyszny, przekonany o własnej doskonałości, nie wybrałby się w długą drogę, by oddać pokłon nowo narodzonemu królowi mało znaczącego państwa. Pokora i mądrość to cechy sobie bliskie, obie są związane z otwartością na świat i drugiego człowieka. Jako chrześcijanie mamy objawiać Jezusa ludziom niewierzącym i szukającym Boga. Jeśli chcemy być skuteczni, powinniśmy to robić bez fanatyzmu i taktownie, stosownie do możliwości konkretnej osoby. I tego uczy nas dzisiejsze święto. To przesłanie niesie także Orszak Trzech Króli” (ks. A.Zając, z homilii).
Wróć do spisu treści