2016 - Parafia pw. Edyty Stein

Przejdź do treści

2016

Galeria
2016.12.24 Dojrzałe życie
Takie było przesłanie misterium poprzedzającego tegoroczną Pasterkę. Człowiek rozdarty pomiędzy złem a dobrem zmuszony jest dokonywać nieustannych wyborów. Żywy Bóg, który rodzi się dla człowieka nie tylko w historycznym Betlejem, ale w sakramentach chrztu, bierzmowania a nade wszystko Komunii św., daje ludziom moc do budowania szlachetnego człowieczeństwa. Grupa parafian, przede wszystkim naszej młodzieży, ale i dorosłych, zrealizowała piękne i barwne widowisko z przekonującym, głębokim wydźwiękiem. Główna bohaterka Kinga, jej rodzice oraz środowisko koleżeńskie, byli odtwórcami różnych życiowych sytuacji, które w ostatecznym odniesieniu zawsze mają swój wymiar moralny, społeczny, kulturowy i religijny. Mądra zaś narracja i świetna muzyka dopełniały spektakularny przekaz.
2016.12.11 Uroczysta Msza św. Jubileuszowa
11 grudnia nasza parafia uroczyście świętowała jubileusz 25-lecia erygowania parafii i konsekracji świątyni, a także 125. rocznicy urodzin Patronki św. Edyty Stein. Swoją obecnością zaszczycili nas konsekrator świątyni sprzed 25 lat katowicki abp senior Damian Zimoń i biskup ordynariusz gliwicki Jan Kopiec. Razem z nami świętowali także pan poseł Andrzej Gawron, władze samorządowe z p. Burmistrzem i powiatowe z p. Starostą, duchowieństwo, siostry zakonne, członkowie TES i licznie zgromadzeni parafianie. Ze wzruszeniem wspominaliśmy nie tylko podniosłą chwilę konsekracji kościoła, ale cały trudny czas wznoszenia jego murów i budowania zalążków nowej wspólnoty parafialnej – Świątyni Boga, złożonej z żywych kamieni. Wdzięczną modlitwą ogarnęliśmy wszystkich żyjących i zmarłych parafian budowniczych, ofiarodawców, dobrodziejów. Wspominaliśmy księży, szczególnie ks. Leonarda Pająka, który zostawił tutaj kawał swojego serca i życia, ale także ks. Pawła Misia – protoplasty tej parafii. Był również wśród nas ks. Andrzej Papoń, który przez rok współtworzył to dzieło. Jubileusz jest wyznaczonym przez Opatrzność darem. I tak właśnie przeżywaliśmy tę doniosłą chwilę śpiewając radosne i pełne wdzięczności TE DEUM LAUDAMUS.
2016.12.08 Jubileusz
Nasza wspólnota parafii p.w św. Teresy Benedykty od Krzyża w Lublińcu obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia ustanowienia parafii i konsekracji kościoła. Z tej okazji już dziś zapraszamy wszystkich do wspomnień i wspólnego świętowania.
Uroczysta msza św. jubileuszowa odprawiona zostanie w niedzielę, 11 grudnia, o godzinie 11:30 przez koncelebransów ks. abpa Damiana Zimonia – konsekratora kościoła i obecnego ordynariusza diecezji gliwickiej, ks. bpa Jana Kopca.
Z okazji jubileuszu parafia wydała monografię pt. „Parafia Św. Edyty Stein w Lublińcu – Steblowie. Jubileusz 25-lecia 1991-2016”.
2016.11.19 Jubileuszowy remont
Zakończony niedawno remont naszego kościoła podyktowany był potrójnym jubileuszem: 25-lecia erygowania parafii oraz konsekracji świątyni, a także 125. rocznicą urodzin patronki św. Edyty Stein. Drugim motywem remontu była potrzeba odświeżenia brudnych ścian. Chodziło nam również o uzupełnienie wystroju artystycznego i liturgicznego, który stopniowo, poprzez minione 25-lecie był ubogacany. Autorem projektu uzupełnień i zmian artystycznych jest p. mgr inż. arch. Marcin Cyroń i jego pracownia projektowa „mpoint architektura” ze Steblowa, która pomagała w realizacji projektu. Za tę wielką, trudną i niewdzięczną pracę uzupełniania i dopasowywania jesteśmy bardzo wdzięczni.
2016.09.12 Wspomnienia z pielgrzymko-wycieczki na Pomorze Zachodnie z pobytem w Wisełce.
Poranek 12 września powitał nas ładną, słoneczną pogodą. Tego bowiem dnia rozpoczynała się 6-cio dniowa parafialna pielgrzymko-wycieczka na Pomorze Zachodnie.
Po porannej Mszy św. o godz.7:00 wyruszyliśmy wraz z naszym duchowym przewodnikiem ks. Antonim, autokarem do Wisełki koło Międzyzdrojów.
2016.09.11 Dożynki
Niedziela 11 września była w Steblowie świętem dziękczynienia za chleb i wszystkie inne dary Bożej opatrzności. Starostami tegorocznych dożynek byli Agnieszka i Adam Koloch.
2016.08.27 Piegrzymka na wyspy
W dniach od 15 do 26 VIII 2016 r. odbyła się kolejna, zorganizowana z inicjatywy ks. proboszcza Antoniego Zająca, zagraniczna pielgrzymka parafialna. Tym razem jej celem była Wielka Brytania oraz Irlandia. To najogólniej. Jeśli chcielibyśmy pełniej określić przestrzeń historyczno-geograficzną tej peregrynacji, to należałoby wskazać, że obejmowała ona Anglię, Walię, Szkocję, Irlandię Północną i Republikę Irlandii. Dodajmy też, że niejako „po drodze”, pielgrzymujący lublińczanie przemierzyli także Niemcy, Holandię i Belgię. W sumie po drogach lądowych pokonaliśmy ok. 5 500 km, po szlakach morskich zaś ok. 700 km. Te ostatnie, przebywane promami, wiodły najpierw przez Morze Północne, później zaś przez Morze Irlandzkie. W drodze powrotnej pokonaliśmy Kanał La Manche wykorzystując Eurotunel biegnący pod jego dnem. Rzec zatem można, że komunikacyjnie nie wykorzystano jedynie szlaków powietrznych. Zauważmy jednak, że przestrzenie te wyraźnie upominały się o lublinieckich pielgrzymów za pośrednictwem wichru, który solidnie przewietrzył ich na Moherowych Klifach (Cliffs of Moher) w Irlandii. Bez wątpienia program pielgrzymki wymagał zatem pewnej dzielności pielgrzymiej, której wymogom wszyscy jej uczestnicy, w wieku od lat kilkunastu do niemal osiemdziesięciu, szczęśliwie sprostali.
2016.08.12 Jubileusz 25-lecia ustanowienia parafii i konsekracji kościoła
Nasza wspólnota parafii p.w św. Teresy Benedykty od Krzyża w Lublińcu obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia ustanowienia parafii i konsekracji kościoła. Z tej okazji już dziś zapraszamy wszystkich do wspomnień i wspólnego świętowania.
Uroczysta msza św. jubileuszowa odprawiona zostanie w niedzielę, 11 grudnia, o godzinie 11:30 przez koncelebransów ks. abpa Damiana Zimonia – konsekratora kościoła i obecnego ordynariusza diecezji gliwickiej, ks. bpa Jana Kopca.
Z okazji jubileuszu parafia wydała monografię pt. „Parafia Św. Edyty Stein w Lublińcu – Steblowie. Jubileusz 25-lecia 1991-2016”.
2016.07.25 ŚDM w naszej parafii – kalejdoskop wydarzeń
W naszej parafii przez kilka lipcowych dni, mieszkali goście z Litwy. Jak się okazało bardzo szybko z gości zmienili się w członków rodzin, a już na pewno weszli w naszą rodzinę parafialną.
2016.07.20 ŚDM - Powitanie naszych gości z Litwy
W środę 20 lipca o godzinie 20:00 powitaliśmy na placu kościelnym 50. Osobową grupę młodych Litwinów z diecezji Kowno. W radosnym i spontanicznym powitaniu uczestniczyły przede wszystkim rodziny, które zaprosiły młodych do swoich domów. Oczywiście była też młodzież- koordynatorzy, wolontariusze i inni.
2016.07.11 Jubileuszowa pielgrzymka do Lichenia, Lednicy i Gniezna
Z okazji jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski parafia nasza zorganizowała 2-dniową pielgrzymkę dziękczynną za dar chrztu świętego. 11 i 12 lipca pielgrzymi nawiedzili miejsca, gdzie rodziła się nasza państwowość i gdzie wyrastają korzenie naszej przynależności do Chrystusa.
2016.07.03 Wakacje z Bogiem
Jak co roku, dzieci i młodzież z naszej parafii, zaraz po rozpoczęciu wakacji, wyjechała na kolonie parafialne, czyli Wakacje z Bogiem. W tym roku znowu odwiedziliśmy nasze, polskie morze. W dniach od 26 czerwca do 3 lipca, dzieci wypoczywały w Wisełce. Zwiedziliśmy też Świnoujście, Wolin, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Trzęsacz i jeszcze wiele innych, ciekawych miejsc.
2016.05.26 Boże Ciało i Wieczór Uwielbienia
„Monstrancja, w której niesiemy utajonego Jezusa służy do wystawiania, czyli umieszczania Jezusa „na wystawie”. Wystawa to nic innego jak reklama, która tak wielką rolę odgrywa w dzisiejszym świecie. Chcemy więc światu reklamować zbawiającego Boga. Chcemy dzisiaj pokazać i przypomnieć, jakie wartości On daje światu, na czym każe budować życie człowieka i jakie jest Jego miłosierdzie wobec ludzkich podłości. Manifestujemy też dzisiaj nasze nawrócenie się w stronę kultury życia. Niesiemy przecież w monstrancji żywego Boga, Jezusa, który jest naszym Życiem”. (ks. A. Zając- homilii w dniu Bożego Ciała)
2016.05.23 Pielgrzymko-wycieczka dzieci komunijnych
Dnia 23 maja 2016 r. grupa dzieci pierwszokomunijnych i ich rodzice wraz z księdzem Antonim, siostrą Krzysztofą oraz panią Joanną Żyłką, udała się na pielgrzymkę dziękczynną do światowej sławy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Radosna atmosfera udzieliła się wszystkim już po wejściu do autokaru, tym bardziej, że od samego początku naszej wyprawy towarzyszyła nam, podobnie jak w dniu I Komunii, przepiękna, słoneczna pogoda.
2016.05.09 studio radia SILESIA
W poniedziałek 9 maja o godzinie 21:00, przedstawiciele naszej parafii prowadzili półtoragodzinny program „na żywo” o naszej parafii, zakończony modlitwą różańcową.
2016.05.01 Uroczysty dzień I Komunii
Przesłanie uroczystości I – komunijnej tym razem nawiązywało do Roku Świętego Miłosierdzia oraz 1050 rocznicy Chrztu Polski. Cała uroczystość komunijna była wielkim i radosnym przeżyciem, które osiągnęło swoje apogeum w momencie przyjmowania Pana Jezusa do serca.
2016.03.20. Niedziela Palmowa
Niedziela Palmowa w tradycji chrześcijańskiej to radosna Eucharystia z poświęceniem palm i barwną procesją na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W naszej parafii w tym dniu, po południu udajemy się także do, dominującego nad Lublińcem, Krzyża Milenijnego, uczestnicząc po drodze w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. To zgromadzenie pod krzyżem przenosi nas do dramatycznych i zbawczych wydarzeń, które nastąpiły po Niedzieli Palmowej.
2016.03.08 Bierzmowanie
Najpierw jeszcze ostatnie katechezy, egzamin, próba, spowiedź święta i trwanie na modlitwie w oczekiwaniu na Dar Ducha Świętego. Potem już sama uroczystość w kościele świętego Mikołaja. We wtorek 8 marca ,ksiądz biskup senior Jan Wieczorek, udzielił sakramentu bierzmowania, m.in. grupie naszej młodzieży.
2016.03.03 Dzieci komunijne
Atmosfera oczekiwania na ten najważniejszy dzień przynosi wiele radości i emocji. 3 i 4 marca - odbyła się kolejna katecheza sakramentalna, a potem Droga Krzyżowa, prowadzona przez dzieci. No i rodzicielskie obdarowanie: tym razem rodzice dali swoim dzieciom krzyżyki – znak Bożej miłości i modlitewniki Droga do Nieba.
2016.02.26 Prosto z Madagaskaru
Witam serdecznie wszystkich drogich Parafian św. Edyty Stein. Na początku bardzo gorąco Was pozdrawiam i przesyłam serdeczne życzenia. Przesyłam Wam też kilka słów z mojego pobytu na Madagaskarze.
4 grudnia 2015 minął rok jak zamieszkałem na Czerwonej Wyspie. Moja „przygoda” rozpoczęła się w stolicy – Antananarivo, od nauki języka malgaskiego. Język bardzo trudny. Trudność jeszcze większa jest taka, że uczę się go z języka francuskiego. Przez kilka miesięcy każdego dnia uczyła mnie go pani Elisabethe. Starsza, bardzo sympatyczna Pani, która kiedyś była wykładowcą na miejscowym uniwersytecie i która uczyła wielu polskich misjonarzy i misjonarek. Po skończonym kursie językowym, od 1-go czerwca 2015 roku, nasz przełożony skierował mnie do pracy na Misji w Mahanoro. Mała miejscowość nad Oceanem Indyjskim. Od naszej misji (naszego klasztoru) mamy do niego dosłownie 150 metrów. Idę spać i wstaje przy szumie fal. Dodam tutaj jeszcze, że pomimo tego, że woda czysta i ciepła, to nie można się kąpać. Chyba że tylko jeden i ostatni raz. Ocean jest bardzo niebezpieczny, głęboki i pływają w nim rekiny. W Mahanoro jestem przede wszystkim odpowiedzialny za pracę w buszu (dla wyjaśnienia dodam, że w Mahanoro znajduje się nasza misja – dom, gdzie również jest duża parafia; a do niej należy ponad 120 wiosek wraz z kościołami). Mój sektor w buszu liczy 36 wiosek. Do najbliższej mam około 20 km, do najdalszej około 65 km. Prawie wszystko pokonuje pieszo, bo w buszu nie ma dróg. Góry, rzeki, puszcza i pola ryżowe. Czasami ścieżka się kończy i trzeba przejść przez rzekę ( jeśli jest mała i bezpieczna, taka do pasa), a czasami przepłynąć małą łódeczką wyżłobioną z drzewa (coś podobnego do kajaka). W tej części gdzie jestem odpowiedzialny za busz (czyli 36 kościołów) księdza nie było prawie trzy lata. Staram się odwiedzać te wspólnoty dość często, choć to bardzo trudne. Robię wtedy tak zwane „tourne”, czyli przygotowuje program i robię dwutygodniową wyprawę. Po kilkugodzinnym marszu w upale, każdego dnia, zatrzymuje się w jednej wiosce. Tam korzystam z gościny tubylców. Biorę „prysznic” w górskiej rzece, robie pranie, mieszkam i jem jak malgasze (w buszu nie ma prądu, wody płynącej z kranu i sklepów jak „biedronka”). Głównym daniem jest zawsze ryż i ugotowane różne liście, a czasami, tak od święta jest ryba albo jakieś mięso. No i oczywiście pyszne owoce. Domy, raczej domki, wykonane są w całości z drzewa. Stoją na pół metrowych palach. Pod podłogą, czyli w tej małej przestrzeni, mieszkają czasami kury i kaczki. Ale to jest rzadko, bo nie wszystkich na nie stać. Czasami w porze deszczowej z dachu na głowę leje się woda. W niektórych domkach są nawet łóżka. Jak dla mnie trochę za krótkie, a zamiast materacu są worki wypchane trawą. Ludzie są bardzo wdzięczni że przychodzę do nich, żeby sprawować sakramenty, katechizować i pomagać od strony medycznej. Dla przykładu podam kilka liczb. W czasie tylko jednej mszy świętej ochrzciłem ponad 80 dzieci i dorosłych, pobłogosławiłem 8 małżeństw i udzieliłem I Komunii świętej około 50 osobom. A tak jest dosyć często. Tak w bardzo wielkim skrócie wygląda moja praca misyjna w buszu. Kiedy wrócę do Mahanoro czekają na mnie już inne obowiązki. Jak na przykład: posługa wśród skautów. (jakiś czas temu zostałem ich duszpasterzem), wszelkie prace przy domu (np.: dbanie o ogród, naprawa dachu, sprzątanie, drobne naprawy samochodu itp., itd.) no i oczywiście przygotowanie się do kolejnego „tourne”.
Moje już drugie święta Bożego Narodzenia na Madagaskarze spędziłem w buszu. 14 grudnia wyruszyłem na „tourne”. Od 23 do 25 grudnia zatrzymałem się w jednej wiosce, która dużo wcześniej była wyznaczona jako miejsce świętowania. Przybyła tam większość chrześcijan z mojego sektoru. 23 grudnia rozpocząłem dla nich „mini” rekolekcje. Katechezy, konferencje, przygotowanie do sakramentów, nabożeństwa, spowiedź. 24 grudnia po zwykłej kolacji, bez opłatka, białego obrusu i wszystkiego tego co dla naszej Polskiej tradycji jest oczywiste, wyruszyliśmy z centrum wioski w procesji z zapalonymi świecami i śpiewem do kościoła ( a raczej szkoły – jest trochę większa i mogła pomieścić więcej ludzi; dzień wcześniej trochę ją rozbudowaliśmy; rozebraliśmy boczą ścianę i poszerzyliśmy ją bambusami, które przykryliśmy liśćmi z ravenali). Po pasterce która trwała ponad 3 godziny były Sahoby, czyli zabawa. Malgasze z różnych wiosek wykonują wtedy tańce, śpiewają, grają na swoich instrumentach, recytują swoje wiersze. 25 grudnia o koło 9 rano msza święta była już na dworze. Nasz „kościół” okazał się za mały. Nie było śniegu ale za to mocno przygrzewało nas słońce. Po wspólnym obiedzie, na miejscowym boisku odbyły się rozgrywki w piłkę nożną. A wieczorem do samego rana znowu sahoby. Większość bawiła się do rana. Ja tak długo nie zostałem, bo wczesnym rankiem trzeba było wyruszać do kolejnej wioski. Na misję w Mahanoro wróciłem 27 grudnia popołudniu.
Jestem bardzo szczęśliwy że mogę być na Madagaskarze choć to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie. Wielu rzeczy po prostu nie ma. Tutaj jest zupełnie inaczej niż w Polsce. Nie ma wielkich Centrów Handlowych, sal kinowych, Mc Donaldów…. itp., itd., ale mam wrażenie że ludzie są bardziej szczęśliwsi. Na każdym kroku pojawia się uśmiech na ich twarzy. Madagaskar i jego mieszkańcy są piękni!
Dziękuję za Waszą pamięć i wsparcie modlitewne. Z mojej strony też o tym zapewniam. Pozdrawiam Was serdecznie i zapraszam na Czerwoną Wyspę
o. Krzysztof Koślik OMI
2016.02.05 ŚDM Kraków 2016 Lubliniec Steblów
W czasie piątkowej Mszy świętej z ŚDM-em dzieci przypomniały sobie uczynki miłosierdzia względem ciała. Wylosowane przedmioty pokazały jak uczynki wprowadzać w codzienne życie. Na zakończenie Mszy dzieci i dorośli dostali zadanie na Wielki Post. Spełnić wylosowany uczynek miłosierdzia.
2016.01.24 Radosne kolędowanie
24 stycznia, w niedzielne popołudnie trwaliśmy w kościele na wspólnym, radosnym kolędowaniu. Taki koncert, w pewnym sensie miał u nas miejsce po raz pierwszy, ponieważ oprócz Chóru Parafialnego i Zespołu NuTka-E, wystąpiły także osoby indywidualne, dzieci i rodziny.
2016.01.06 Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)
Już trzeci raz nasza parafia wzięła udział w Orszaku Trzech Króli. W tym roku Orszak odbywał się pod hasłem: „Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”, nawiązując do trwającego Roku Miłosierdzia i zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka na świecie, nawiązujące tak do chrześcijańskiej tradycji, jak i polskiej obrzędowości, na którą składa się m.in. wspólne kolędowanie oraz wystawianie scen związanych z Bożym Narodzeniem.
Wróć do spisu treści