2015 - Parafia pw. Edyty Stein

Przejdź do treści

2015

Galeria
2015.12.27 Koncert kolęd
Kolędowy koncert świąteczno-noworoczny w wyk. artysty scen operowych Europy Piotra Lempy odbył się w niedzielę 27 grudnia w naszym kościele.
2015.12.24 Masz jeszcze czas - Pasterka 2015
Zgodnie z wieloletnią tradycją młodzież zaprosiła nas na widowisko poprzedzające PASTERKĘ i wprowadzające w tajemnicę cichej-świętej NOCY. Tym razem nosiło ono tytuł: MASZ JESZCZE CZAS. Przesłanie tego barwnego i dynamicznego misterium było następujące: Bóg wchodzący fizycznie w przestrzeń i czas człowieka daje ludziom nowy czas, czyli możliwość wycofania się ze złej drogi postępowania. Człowiek targany licznymi pokusami i emocjami ma stały problem wyboru wartości takich jak codzienna miłość, rodzina, modlitwa, przyjaźń… Młodzież sugestywnie pokazała, jak może wyglądać życie ludzi po przemianie, czyli jak może wyglądać ten nowy czas, który oferuje nam Nowonarodzony.
2015.12.22 Roraty ze św. Faustyną
Tegoroczne RORATY, wpisujące się w Jubileuszowy Rok Miłosierdzia i obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, obfitowały w wiele ciekawych i pięknych chwil. Naszemu czuwaniu patronowała św. Faustyna, sekretarka Bożego Miłosierdzia. Dzieci i młodzież oraz wielu rodziców chętnie uczestniczyło w tych adwentowych spotkaniach. Poszczególne klasy prowadziły liturgię. Były też roraty w int. Światowych Dni Młodzieży. Był codzienny konkurs i nagrody dnia. Obrazy Miłosiernego Jezusa wędrowały po domach.
A na koniec wielki finał i wiele nagród dla uczestników Rorat.
2015.12.08 Niepokalane Poczęcie
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nasza parafia świętowała 24. rocznicę konsekracji świątyni. W tę podniosłą atmosferę wpisuje się każdego roku święto Dzieci Maryi, które składają swoje przyrzeczenia, przyjmują medaliki i spotykają się na wspólnej agapie z rodzicami. Dzieci przygotowujące się do I Komunii św. również przyjęły od rodziców poświęcone Medaliki Niepokalanej.
2015.12.06 Miokłaj
Radość, dobroć, śpiew i przyjaźń-wszystko to na okoliczność odwiedzin św. Mikołaja.
2015.11.01 Uroczystość Wszystkich Świętych
„Święta i pobożną jest rzeczą modlić się za zmarłych” (2 Mach 12,44-45)
Jak co roku udajemy się procesją na cmentarz, aby wspólnie modlić się za zmarłych.
2015.10.31 III Lubliniecki Orszak Wszystkich Świętych
Od trzech lat parafie naszego miasta organizują w przedświąteczny wieczór tzw. Orszak Wszystkich Świętych. Spotkanie rozpoczęło się w sobotę o 18:00 w kościele św. Mikołaja. Następnie orszak z relikwiami Świętych wyruszył, przez miasto, w kierunku Steblowa. Relikwie uczestników procesji powitaliśmy w naszym kościele o 19:00. Po złożeniu relikwii na ołtarzu został wystawiony Pan Jezus w monstrancji i rozpoczęło się nabożeństwo uwielbienia Najświętszego Sakramentu.
2015.10.23 Dzień papieski
W piątek, przed Mszą szkolną, z okazji niedawnego Dnia Papieskiego, dzieci ze szkoły nr 3, przedstawiły ciekawy program słowno – muzyczny. Widowisko pełne refleksji, śpiewu i modlitwy, ukazało nam świętego Jana Pawła II, jako Papieża Rodziny, wielkiego przyjaciela Boga i ludzi.
2015.09.25 Misje w Madagaskarze
Wszyscy pamiętamy Ojca Krzysztofa Koślika OMI i stale modlimy się za jego malgaskich parafian. Zdjęcia ilustrują pracę duszpasterską naszego młodego misjonarza
2015.09.14 -18 Pielgrzymko-wycieczka "Po śladach Bieszczadzkich Świętości"
W poniedziałek 14 września Mszą św. o godz. 7.00 rozpoczęła się 5-dniowa pielgrzymko-wycieczka do Bieszczad z pobytem w Solinie. Pielgrzymi zwiedzili przepiękny Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie, odwiedzili Sanktuarium Matki Pięknej Miłości w Polańczyku. Stanęli też przed cudownym obliczem Matki Bożej Słuchającej w Kalwarii Pacławskiej. Spacerowali po zaporze wodnej w Myczkowcach i odwiedzili jeszcze wiele ciekawych miejsc podążając śladami Bieszczadzkich Świętości.
2015.09.13 Dożynki - dziękczynienie wszystkich parafian
Nie tylko rolnicy i producenci żywności, których jest niewielu w naszej parafii, ale wszyscy uczestnicy niedzielnych Eucharystii, w niedzielę 13 września, mogli włączyć się w wielkie dziękczynienie i uroczyste TE DEUM za nasz chleb powszedni i wszystkie dary Bożej opatrzności. Szczytowym dziękczynieniem była Msza Dożynkowa o godzinie 10.00 w pięknie przyozdobionym kościele. Starostami tegorocznych dożynek byli państwo Joanna i Arkadiusz Pykowie.
2015.09.06 Pamięć o Katyniu
W pierwszą niedzielę września, zgodnie z wieloletnią tradycją, odprawiona została w naszym kościele Msza św. w intencji Policjantów i Wojskowych ze Steblowa, Lublińca i Powiatu – Ofiar Katynia, Ostaszkowa, Kozielska i Starobielska. W Eucharystii i modlitwach przy tablicy katyńskiej i urnie uczestniczyli: poczet sztandarowy Rodziny Katyńskiej z Katowic, poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Policji z Lublińca, krewni i potomkowie pomordowanych, goście oraz parafianie.
2015.08.09 Odpust- święto całej parafii
W tym roku uroczystość odpustowa naszej parafii przypadła w sam dzień narodzin dla nieba św. Teresy Benedykty od Krzyża, czyli 9 sierpnia. Razem z nami modlił się i świętował biskup ordynariusz Jan Kopiec, który nie kryje swojej fascynacji naszą wielką Patronką.
2015.08.03 Pielgrzymko-wycieczka do Lourdes, Fatimy, Rocamadour, Montserrat …
W dniach od 19 lipca do 3 sierpnia grupa pielgrzymów zwiedzała przepiękne zakątki Hiszpanii. Ważnymi miejscami tego pielgrzymowania były Sanktuaria Maryjne w Lourdes, Fatimie, Rocamadour i Montserrat .
2015.07.05 Wakacje z Bogiem – Rewa
W dniach od 8 do 13 czerwca odbyła się parafialna pielgrzymko-wycieczka w Karkonosze i do Drezna z pobytem w Karpaczu. Zwiedziliśmy m.in. miejsca święte i zabytki Drezna, Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Cieplic, Świeradowa, Krzeszowa i Zamek Czocha. Odbyliśmy także dwie górskie wędrówki na Śnieżkę i Szrenicę.
2015.06.13 Pielgrzymko-wycieczka w Karkonosze i do Drezna
W dniach od 8 do 13 czerwca odbyła się parafialna pielgrzymko-wycieczka w Karkonosze i do Drezna z pobytem w Karpaczu. Zwiedziliśmy m.in. miejsca święte i zabytki Drezna, Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Cieplic, Świeradowa, Krzeszowa i Zamek Czocha. Odbyliśmy także dwie górskie wędrówki na Śnieżkę i Szrenicę.
2015.06.04 Boże Ciało
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
2015.05.15 Msza święta wizytacyjna i bierzmowanie
Wizytacja to jedna z najważniejszych form pasterskiego posługiwania biskupa. Głównym jej zadaniem jest spotkanie biskupa z duchowieństwem i wiernymi w celu bliższego poznania ich i zachęcenia do praktykowania wiary i życia chrześcijańskiego. Dlatego też biskup powinien osobiście wizytować całą diecezję co najmniej raz na pięć lat.
Biskup podczas wizytacji udziela sakramentu bierzmowania, przeprowadza kontrolę kancelarii parafialnej, oględziny kościoła i innych zabudowań kościelnych, także cmentarza oraz uczestniczy we wspólnej modlitwie i liturgii.
2015.05.03 Uroczystość I Komunii świętej
Homilia w formie widowiskowego przesłania mówiła o poszukiwaniu skarbów przez ludzi. Na tę poszukiwawczą wyprawę dzieci wyruszyły pod wodzą Pasterza-Przewodnika. Znaleźli skarb: złoto, klejnoty, kosztowności… .Okazało się jednak, że zgubiło się jedno dziecko. Zostawili więc skarb i poszli szukać zguby. Zgubioną „owcę” Dobry Pasterz wziął w ramiona, bo największym skarbem dla Boga jest człowiek. I dla nas skarbem ma być drugi człowiek. Potem rodzice w formie symbolicznych talarów ofiarowali Bogu swoje kochane skarby. Zawitał też do nas duch św. Jana Pawła II- przyjaciela człowieka, który przemówił do nas i błogosławił nam.
2015.04.26 Uroczyste wniesienie relikwii św. Jana Pawła II
W niedzielę 26 kwietnia na wszystkich Mszach św. Przeżywaliśmy uroczyste wniesienie do naszego kościoła relikwii św. Jana Pawła II, które nasza parafia otrzymała z rąk Metropolity Krakowskiego Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza, Przedstawiciele Rady Parafialnej wnieśli procesyjnie relikwie do świątyni. Następnie proboszcz witał osobę św. Jana Pawła II obecnego wśród nas w relikwiach. Został też odczytany certyfikat relikwii. Na koniec uroczystej celebracji każdy wierny mógł osobiście uczcić świętego Papieża-Polaka. Trzeba dodać, że złoty relikwiarz ufundowali rodzice i dzieci I-komunijne.
2015.04.12 W służbie Bogu i ludziom od 40 lat
W niedzielę 12 kwietnia świętowaliśmy uroczyście jubileusz 40-lecia kapłaństwa naszego proboszcza ks. Antoniego Zająca . Jubileusz taki to nie tylko prywatne święto jubilata, ale powód do radości i wdzięczności Bogu dla całej parafii, a także okazja, aby naszemu duszpasterzowi poświęcić parę słów. Bo choć znamy go tu wszyscy od 25 lat jako naszego proboszcza, to jednak ma on na swoim koncie i inne zasługi, którymi się nie chwali, a o których jest okazja tu wspomnieć.
2015.03.15 Msza i posługa sióstr Elżbietanek
Z okazji Roku Życia Konsekrowanego gościliśmy w niedzielę 15.03.2015 r. w naszej parafii trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek. Siostra Klarysa z Bielska, siostra Piotra z Katowic i siostra Krzysztofa z Lublińca opowiadały o swoim Zgromadzeniu i charyzmacie, przewodniczyły liturgii Słowa i prowadziły modlitwy, także śpiewem i grą na gitarze. Siostry przywiozły także relikwie swojej założycielki bł. Marii Luizy Merkert z Nysy. Na zakończenie Mszy św. wielu parafian skorzystało z możliwości uczczenia relikwii.
Wróć do spisu treści